Chromatography Autosampler Vial Caps Only
- (6)
- (138)
- (197)
- (1)
- (49)
- (1)
- (1)
- (2)
- (29)
- (9)
- (75)
- (2)
- (4)
- (60)
- (4)
- (6)
- (162)
- (169)
- (4)
- (4)
- (71)
- (41)
- (261)
- (18)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (5)
- (19)
- (6)
- (134)
- (1)
- (18)
- (2)
- (2)
- (98)
- (1)
- (359)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (17)
- (83)
- (1)
- (1)
- (45)
- (7)
- (1)
- (146)
- (12)
- (10)
- (1)
- (106)
- (1)
- (31)
- (13)
- (46)
- (52)
- (45)
- (36)
- (3)
- (9)
- (4)
- (1)
- (12)
- (3)
- (5)
- (33)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (19)
- (110)
- (1)
- (15)
- (1)
- (27)
- (1)
- (10)
- (30)
- (78)
- (81)
- (9)
- (8)
- (4)
- (287)
- (88)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm GC Vial Stoppers (Level 1)
Use SureSTART 20 mm Stoppers (Level 1) for your everyday GC chromatography analysis.
Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps, Level 3 High Performance Applications
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ 20 mm Crimp Caps with crimp vials that have a 20 mm opening for ultimate performance and sensitivity from your methods, while maintaining the highest levels of sample security and integrity.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Level | Level 3 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
DWK Life Sciences Wheaton™ Unlined Aluminum Tear-Off Seals
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tear-off seal can be removed completely allowing content to pour from bottle
| Quantity | 1000/Cs. |
|---|---|
| Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ 8 mm Autosampler Vial Screw Thread Caps
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Available in an variety of styles to match your application. Pre-assembled caps and septa minimize contamination.
| Closure Size | 8-425 |
|---|
Fisherbrand™ 13 mm Autosampler Open Top Screw Cap, 8.5 mm Hole (13-425)
Fisherbrand™ 13 mm screw caps are chemically inert and suitable for most chromatography applications.
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm Tearaway Crimp Top Headspace Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| Closure Size | 20 mm |
| Color | Silver |
| Quantity | 100 |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Aluminum Crimp Top Headspace Vial Seals, No Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Product Type | Crimp Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Septa - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Wheaton™ 13 mm Unlined Aluminum Seal Flip-Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Open top seals expose stopper for sample retrieval with a syringe
| Material (Liner) | Unlined Seal |
|---|---|
| Product Type | Flip Cap |
| Material | Aluminum |
| Size (Metric) Opening | 13 mm |
DWK Life Sciences MicroLiter 20mm AlumiTin Large Opening Crimp Top Headspace Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20mm large opening crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Color | Green |
| Quantity | 100 |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences MicroLiter 20 mm Aluminum Crimp Top Headspace Vial Seals
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter 20 mm crimp top seals are available in multiple colors and septa types.
| Pre-slit | No |
|---|---|
| Product Type | Crimp Cap |
| For Use With (Equipment) | 20 mm Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 20 mm |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences MicroLiter 16 mm Screw Thread Headspace Vial Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
MicroLiter's 16 mm screw thread headspace vial caps are available in multiple septa types.
| Product Type | Screw Cap |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | 16 mm Screw Thread Headspace Vials - MicroLiter |
| Closure Size | 16 mm |
| Color | Silver |
| Material | Steel |
| Product Line | MicroLiter |
DWK Life Sciences Kimble™ Aluminum Seals for Headspace Vials
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Allow for easy access to vial contents
| Closure Size | 20 mm |
|---|---|
| Color | Natural |
| Quantity | 1000 Cs. |
| Material | Aluminum |
DWK Life Sciences Wheaton™ E-Z Seals™ with PTFE/Silicone Liner
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal closures for chromatography and other instrumentation applications. Open top seal provides for filling or retrieving contents with a syringe.
Thermo Scientific™ 13mm Autosampler Vial Screw Thread Caps
13mm Screw Thread Caps feature a 13-425 thread finish. Available in an assortment of styles, pre-assembled caps and septa minimize contamination.
Fisherbrand™ 11 mm Autosampler Snap-It Caps with Septa, 6 mm Opening
Fisherbrand™ Snap-It caps eliminate the need for crimping or de-capping tools by providing easier application and removal of caps.
| Thickness (Metric) | 1 mm |
|---|---|
| Product Type | Snap Cap |
| Closure Size | 11 mm |
| Diameter (Metric) Hole | 6 mm |
| Material | Polypropylene |
| Product Line | Fisherbrand |